AM4963P
Dual 60V P-Channel Silicon MOSFET - SO-8 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SO-8 |
| Configuration | Dual |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -60 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 120 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 180 mΩ |
| ID Max | -3.5 A |
| Total Gate Charge | 18 nC |
| Power Dissipation | 2.1 W |