AM4545C
Complementary 40V N+P Channel Silicon MOSFET - SO-8 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SO-8 |
| Configuration | Complementary |
| Polarity | N-Channel + P-Channel |
N-Channel
| VDS Max | 40 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 25 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 30 mΩ |
| ID Max | 7.5 A |
| Total Gate Charge | 10 nC |
P-Channel
| VDS Max | -40 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 38 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 48 mΩ |
| ID Max | -6.1 A |
| Total Gate Charge | 18 nC |
Common
| Power Dissipation | 2.1 W |
|---|