AM4540C
Complementary 40V N+P Channel Silicon MOSFET - SO-8 Package
一般规格
一般规格
| 状态 | 量产中 |
|---|---|
| 封装 | SO-8 |
| 配置 | Complementary |
| 极性 | N-Channel + P-Channel |
N-Channel
| VDS Max | 40 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 89 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 104 mΩ |
| ID Max | 3.7 A |
| Total Gate Charge | 3.6 nC |
P-Channel
| VDS Max | -40 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 69 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 106 mΩ |
| ID Max | -3.7 A |
| Total Gate Charge | 25 nC |
Common
| Power Dissipation | 2.1 W |
|---|