AM4533C
Complementary 30V N+P Channel Silicon MOSFET - SO-8 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SO-8 |
| Configuration | Complementary |
| Polarity | N-Channel + P-Channel |
N-Channel
| VDS Max | 30 V |
|---|---|
| VGS Max | ±12 V |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 31 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=2.5V | 40 mΩ |
| ID Max | 6.9 A |
| Total Gate Charge | 4.9 nC |
P-Channel
| VDS Max | -30 V |
|---|---|
| VGS Max | ±12 V |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 52 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=-2.5V | 80 mΩ |
| ID Max | -5.2 A |
| Total Gate Charge | 7.7 nC |
Common
| Power Dissipation | 2.1 W |
|---|