AM4513C
Complementary 100V N+P Channel Silicon MOSFET - SO-8 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SO-8 |
| Configuration | Complementary |
| Polarity | N-Channel + P-Channel |
N-Channel
| VDS Max | 100 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 40 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 52 mΩ |
| ID Max | 6 A |
| Total Gate Charge | 6.2 nC |
P-Channel
| VDS Max | -100 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 230 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 250 mΩ |
| ID Max | -2.5 A |
| Total Gate Charge | 15.7 nC |
Common
| Power Dissipation | 2.1 W |
|---|