AM4417P
Single 60V P-Channel Silicon MOSFET - SO-8 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SO-8 |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -60 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 17 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 23 mΩ |
| ID Max | -9.3 A |
| Total Gate Charge | 46 nC |
| Power Dissipation | 3.1 W |