AM40P20-150PCFM
Single 200V P-Channel Silicon MOSFET - TO-220CFM Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TO-220CFM |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -200 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 150 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=5.5V | 280 mΩ |
| ID Max | -37 A |
| Total Gate Charge | 25 nC |
| Power Dissipation | 300 W |