AM40N10-30I
Single 100V N-Channel Silicon MOSFET - TO-251 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TO-251 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 100 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 36 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=5.5V | 42 mΩ |
| ID Max | 31 A |
| Total Gate Charge | 19 nC |
| Power Dissipation | 50 W |