AM3922N
Dual 20V N-Channel Silicon MOSFET - TSOP-6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TSOP-6 |
| Configuration | Dual |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 20 V |
|---|---|
| VGS Max | ±8 V |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 47 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=2.5V | 55 mΩ |
| ID Max | 4.1 A |
| Total Gate Charge | 7.5 nC |
| Power Dissipation | 1.15 W |