AM3850C
Complementary 25V N+P Channel Silicon MOSFET - TSOP-6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TSOP-6 |
| Configuration | Complementary |
| Polarity | N-Channel + P-Channel |
N-Channel
| VDS Max | 25 V |
|---|---|
| VGS Max | ±8 V |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 450 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=2.5V | 720 mΩ |
| ID Max | 1.8 A |
| Total Gate Charge | 1.7 nC |
P-Channel
| VDS Max | -25 V |
|---|---|
| VGS Max | ±8 V |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 1.09 Ω |
| RDS(on) @ VGS=-2.5V | 1.5 Ω |
| ID Max | -1.2 A |
| Total Gate Charge | 1.8 nC |
Common
| Power Dissipation | 2.1 W |
|---|