AM35N03-40D
Single 30V N-Channel Silicon MOSFET - TO-252 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TO-252 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 30 V |
|---|---|
| VGS Max | ±12 V |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 29 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=2.5V | 43 mΩ |
| ID Max | 34 A |
| Total Gate Charge | 6 nC |
| Power Dissipation | 50 W |