AM3560C
Complementary 60V N+P Channel Silicon MOSFET - TSOP-6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TSOP-6 |
| Configuration | Complementary |
| Polarity | N-Channel + P-Channel |
N-Channel
| VDS Max | 60 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 153 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 185 mΩ |
| ID Max | 2.3 A |
| Total Gate Charge | 3 nC |
P-Channel
| VDS Max | -60 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 310 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 405 mΩ |
| ID Max | -1.6 A |
| Total Gate Charge | 3.8 nC |
Common
| Power Dissipation | 1.15 W |
|---|