AM3488N
Single 150V N-Channel Silicon MOSFET - TSOP-6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TSOP-6 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 150 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 165 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=5.5V | 180 mΩ |
| ID Max | 2.9 A |
| Total Gate Charge | 6 nC |
| Power Dissipation | 2 W |