AM3471P
Single 100V P-Channel Silicon MOSFET - TSOP-6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TSOP-6 |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -100 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 600 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 700 mΩ |
| ID Max | -2 A |
| Total Gate Charge | 6 nC |
| Power Dissipation | 2 W |