AM3470N
Single 100V N-Channel Silicon MOSFET - TSOP-6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TSOP-6 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 100 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 280 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 355 mΩ |
| ID Max | 2.2 A |
| Total Gate Charge | 7 nC |
| Power Dissipation | 1.25 W |