AM3468N
Single 70V N-Channel Silicon MOSFET - TSOP-6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TSOP-6 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 70 V |
|---|---|
| VGS Max | ±12 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 50 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 51 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=2.5V | 53 mΩ |
| ID Max | 5.3 A |
| Total Gate Charge | 11 nC |
| Power Dissipation | 2 W |