AM3432N
Single 250V N-Channel Silicon MOSFET - TSOP-6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TSOP-6 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 250 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 1.11 Ω |
| RDS(on) @ VGS=6.5V | 1.14 Ω |
| ID Max | 1.1 A |
| Total Gate Charge | 5 nC |
| Power Dissipation | 2 W |