AM3409P
Single 200V P-Channel Silicon MOSFET - TSOP-6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TSOP-6 |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -200 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 1.7 Ω |
| RDS(on) @ VGS=6V | 1.73 Ω |
| ID Max | -0.89 A |
| Total Gate Charge | 3 nC |
| Power Dissipation | 2 W |