AM3405P
Single 20V P-Channel Silicon MOSFET - TSOP-6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TSOP-6 |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -20 V |
|---|---|
| VGS Max | ±8 V |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 56 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=2.5V | 80 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=1.8V | 150 mΩ |
| ID Max | -4 A |
| Total Gate Charge | 11 nC |
| Power Dissipation | 1.3 W |