AM23A0N
Single 30V N-Channel Silicon MOSFET - SOT-23 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SOT-23 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 30 V |
|---|---|
| VGS Max | ±12 V |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 3.1 Ω |
| RDS(on) @ VGS=2.5V | 4 Ω |
| ID Max | 0.53 A |
| Total Gate Charge | 0.91 nC |
| Power Dissipation | 1.3 W |