AM2383P
Single 80V P-Channel Silicon MOSFET - SOT-23 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SOT-23 |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -80 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 130 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 146 mΩ |
| ID Max | -2.6 A |
| Total Gate Charge | 17 nC |
| Power Dissipation | 1.3 W |