AM2376DN
Single 250V N-Channel Depletion mode MOSFET - SOT-23 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SOT-23 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 250 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 6 Ω |
| ID Max | 0.35 A |
| Total Gate Charge | 3.8 nC |
| Power Dissipation | 1.3 W |