AM2354N
Single 400V N-Channel Silicon MOSFET - SOT-23 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SOT-23 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 400 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 3.5 Ω |
| RDS(on) @ VGS=5.5V | 3.7 Ω |
| ID Max | 0.5 A |
| Total Gate Charge | 4 nC |
| Power Dissipation | 1.3 W |