AM2342N
Single 40V N-Channel Silicon MOSFET - SOT-23 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SOT-23 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 40 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 86 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 128 mΩ |
| ID Max | 3.2 A |
| Total Gate Charge | 5.5 nC |
| Power Dissipation | 1.3 W |