AM20P25-1000D
Single 250V P-Channel Silicon MOSFET - TO-252 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TO-252 |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -250 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 1 Ω |
| RDS(on) @ VGS=6.5V | 1.1 Ω |
| ID Max | -5.8 A |
| Total Gate Charge | 15 nC |
| Power Dissipation | 50 W |