AM20P02-99D
Single 20V P-Channel Silicon MOSFET - TO-252 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TO-252 |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -20 V |
|---|---|
| VGS Max | ±12 V |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 118 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=2.5V | 178 mΩ |
| ID Max | -17 A |
| Total Gate Charge | 12.2 nC |
| Power Dissipation | 50 W |