AM200N08-03P
Single 80V N-Channel Silicon MOSFET - TO-220 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TO-220 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 80 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 3.8 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=5.5V | 5.3 mΩ |
| ID Max | 200 A |
| Total Gate Charge | 60 nC |
| Power Dissipation | 300 W |