AM1990NE
Dual 100V N-Channel Silicon MOSFET - SC70-6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SC70-6 |
| Configuration | Dual |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 100 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 1.8 Ω |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 1.95 Ω |
| ID Max | 0.34 A |
| Total Gate Charge | 0.64 nC |
| Power Dissipation | 0.3 W |