AM1925PE
Dual 20V P-Channel Silicon MOSFET - SC70-6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SC70-6 |
| Configuration | Dual |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -20 V |
|---|---|
| VGS Max | ±8 V |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 160 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=2.5V | 210 mΩ |
| ID Max | -1.2 A |
| Total Gate Charge | 3 nC |
| Power Dissipation | 0.3 W |