AM1561CE
Complementary 60V N+P Channel Silicon MOSFET - SC70-6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SC70-6 |
| Configuration | Complementary |
| Polarity | N-Channel + P-Channel |
N-Channel
| VDS Max | 60 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 290 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 330 mΩ |
| ID Max | 0.8 A |
| Total Gate Charge | 1 nC |
P-Channel
| VDS Max | -60 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 745 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 830 mΩ |
| ID Max | -0.5 A |
| Total Gate Charge | 1.1 nC |
Common
| Power Dissipation | 0.3 W |
|---|