AM1434N
Single 30V N-Channel Silicon MOSFET - SC70-6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SC70-6 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 30 V |
|---|---|
| VGS Max | ±8 V |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 35 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=2.5V | 43 mΩ |
| ID Max | 5.5 A |
| Total Gate Charge | 6 nC |
| Power Dissipation | 1.56 W |