AM1400NE
Single 150V N-Channel Silicon MOSFET - SC70-6 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SC70-6 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 150 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 1.1 Ω |
| RDS(on) @ VGS=5.5V | 1.2 Ω |
| ID Max | 1 A |
| Total Gate Charge | 3 nC |
| Power Dissipation | 1.56 W |