AM1370N
Single 180V N-Channel Silicon MOSFET - SC70-3 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SC70-3 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 180 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 1.5 Ω |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 1.6 Ω |
| ID Max | 0.39 A |
| Total Gate Charge | 3 nC |
| Power Dissipation | 0.34 W |