AM1361P
Single 60V P-Channel Silicon MOSFET - SC70-3 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SC70-3 |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -60 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 190 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 230 mΩ |
| ID Max | -1.1 A |
| Total Gate Charge | 4 nC |
| Power Dissipation | 0.34 W |