AM1332N
Single 30V N-Channel Silicon MOSFET - SC70-3 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | SC70-3 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 30 V |
|---|---|
| VGS Max | ±12 V |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 29 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=2.5V | 36 mΩ |
| ID Max | 2.8 A |
| Total Gate Charge | 7 nC |
| Power Dissipation | 0.34 W |