AM120N04-02m6I
Single 40V N-Channel Silicon MOSFET - TO-252 Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TO-252 |
| Configuration | Single |
| Polarity | N-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | 40 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 3 mΩ |
| RDS(on) @ VGS=4.5V | 3.9 mΩ |
| ID Max | 106 A |
| Total Gate Charge | 58 nC |
| Power Dissipation | 50 W |