AM10P30-1900PF
Single 300V P-Channel Silicon MOSFET - TO-220CFM Package
General
General
| Status | Active |
|---|---|
| Package | TO-220CFM |
| Configuration | Single |
| Polarity | P-Channel |
Electrical Characteristics
| VDS Max | -300 V |
|---|---|
| VGS Max | ±20 V |
| RDS(on) @ VGS=10V | 1.9 Ω |
| RDS(on) @ VGS=6.5V | 1.95 Ω |
| ID Max | -4.2 A |
| Total Gate Charge | 15 nC |
| Power Dissipation | 50 W |